Laboratorija za oglede in vivo   

    << Oprema



U Odeljenju za eksperimentalnu toksikologiju i farmakologiju, Institut za toksikologiju i farmakologiju, Centra za kontrolu trovanja, Medicinskog fakulteta Vojnomedicinske akademije Univerziteta odbrane u Beogradu nalazi se prostor opremljen za in vivo ispitivanja na oglednim životinjama koji je rešenjem Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede - Uprava za veterinu upisan u Registar za oglede na životinjama (pod rednim brojem 6).

Prostor predviđen za ispitivanja na oglednim životinjama čini deo Odeljenja za eksperimentalnu toksikologiju i farmakologiju, a čine ga prostorije za privremeni smeštaj oglednih životinja (vivarijum) i laboratorije za ispitivanja na oglednim životinjama. Uređenje ovog prostora i postupanje u njemu je u skladu sa zahtevima Pravilnika o uslovima za upis u registar za oglede na životinjama i sadržini i načinu vođenja tog Registra, programu obuke o dobrobiti oglednih životinja, obrascu zahteva za sprovođenje ogleda na životinjama, načinu nege, postupanja i lišavanju života oglednih životinja, kao i sadržini i načinu vođenja evidencije o držanju, reprodukciji i prometu, odnosno sprovođenju ogleda na životinjama („Službeni glasnik RS“ broj 39/2010) i procedurama Odeljenja za eksperimentalnu toksikologiju i farmakologiju definisanim ISO 9001:2008 standardom.

Prostorija za privremeni smeštaj oglednih životinja sa konstantnom temperaturom i vlažnošću vazduha je opremljena kavezima za privremeni boravak oglednih životinja (pacova, miševa i kunića) tokom ispitivanja, sa kontrolisanim osvetljenjem i protokom vazduha. Hrana za ogledne životinje, čista prostirka, pojilice i kavezi se nalaze u pridruženoj odvojenoj prostoriji. Higijena opreme za smeštaj oglednih životinja (kaveza) se vrši u za to posebno namenjenoj i opremljenoj prostoriji.

Laboratorija za ispitivanje na oglednim životinjama čine: prostorije za smeštaj, pripremu i oporavak oglednih životinja, prostorija za primenu ispitivanih supstanci kod oglednih životinja sa prostorom za disekciju, sakupljanje uzoraka biološkog materijala i pripemu tkiva za patohistološka ispitivanja i odvojene prostorija za farmakodinamska ispitivanja sa prostorijom za smeštaj analitičke digitalne vage. Sve procedure na oglednim životinjama su u skladu sa Zakonom o Dobrobiti životinja i etičkim principima i sprovode se po dobijanju pozitivnog mišljenja nadležne Etičke komisije za zaštitu dobrobiti oglednih životinja Medicinskog fakulteta Vojnomedicinske akademije Univerziteta odbrane u Beogradu i rešenja nadležnog Ministarstva.

Svo osoblje uključeno u rad sa oglednim životinjama (rukovodioc ispitivanja, glavni istraživač za oglede na životinjama, osoba zadužena za obezbeđenje kvaliteta, istraživači, veterinarski tehničar, lice zaduženo za patologiju i terapiju oglednih životinja i lice zaduženo za dobrobit oglednih životinja) su obučeni za u vrstu rada, odnosno poseduju nacionalne i/ili međunarodne sertifikate.